tło-black-logo

Wszechświat w szerokim spektrum

źródło: Copernicus

 

Nasza wizyta w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczyna serię reportaży o badaniach naukowych, w których chcemy pokazać, jak w praktyce wygląda praca naukowców. Na co dzień w naszej działalności zazwyczaj mamy do czynienia z teoretykami, a jeśli już z praktykami i eksperymentatorami, to wyłącznie w kontekście wykładów. W tej serii chcemy wyjść im naprzeciw i pokazać ich w “naturalnym środowisku”. Chcemy pokazać, jak robią naukę, jak zbierają się dane i jak testują teorie.

W Obserwatorium Astronomicznym UJ, naukowcy wykorzystują radioteleskopy do analizy promieniowania kosmicznego i badania zjawisk słonecznych, odkrywając fenomeny niewidoczne dla innych instrumentów. Teleskopy optyczne służą do precyzyjnych obserwacji gwiazd zmiennych, dostarczając kluczowych danych na temat dynamiki gwiazd. System LOFAR pozwala badać Wszechświat na niespotykanych dotąd bardzo niskich częstotliwościach radiowych, otwierając nowe możliwości badawcze. Co zaskakujące, prowadzone są również badania teoretyczne, koncentrujące się na głównie wokół zagadnień związanych z teorią grawitacji Einsteina. Jak to z reguły bywa w przypadku tego typu jednostek nadawczych, w pracy Obserwatorium współpraca międzynarodowa odgrywa kluczową rolę, umożliwiając realizację projektów przekraczających możliwości pojedynczych instytucji.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł”. Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

00:00 Wprowadzenie
00:53 Obserwacje radioteleskopami
02:10 Obserwacje teleskopem optycznym
07:36 LOFAR (Low Frequency Array)
09:18 Badania kosmologiczne
16:23 Zakończenie. Uwagi o współpracy naukowej

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane