tło-black-logo

Symetrie wszechświata. Skąd się wzięło 26 wymiarów teorii strun? Marta Bielińska

źródło: Copernicus

 

Chyba każdy ma pewne intuicje związane z pojęciem symetrii. Już jako dzieci odkrywamy, że kwadratowa kartka złożona po przekątnej da nam dwa identyczne trójkąty, a jedna strona naszego ciała jest odbiciem lustrzanym drugiej. Symetrie pełnią również fundamentalną rolę w fizyce; mogą być wykorzystane np. do znalezienia zachowanych wielkości, a także podpowiadają, gdzie szukać nowych teorii. Jak jednak należy rozumieć pojęcie symetrii praw przyrody? Przecież nie możemy “złożyć” równania tak, jak złożyliśmy kartkę papieru, ani odbić go w lustrze. Podczas swojego wykładu Marta Bielińska opowie o tym, w jaki sposób fizycy myślą o pojęciu symetrii. Wyjaśni również, dlaczego badacze tzw. teorii strun, wykorzystując jedną z symetrii, doszli do wniosku, że świat ma 26 wymiarów. 

Marta Bielińska prowadzi zajęcia z filozofii nauki i przygotowuje doktorat na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie ukończyła studia magisterskie z filozofii oraz z fizyki teoretycznej. Wcześniej związana była z Uniwersytetem Jagiellońskim. Laureatka Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Dulverton Scholarship Trust oraz Jubilee Scholarship w Oksfordzie. Interesuje się m.in. filozofią czasu i przestrzeni, teoriami relatywistycznymi oraz współczesną metafizyką. 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: Człowiek”.

Miniaturka: Mgławica Mrówka w obiektywie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, NASA (1999 r.)

Wesprzyj kanał Copernicus:
https://www.youtube.com/channel/UCCehmsLClWwxA_SDLtff6xA/join

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane