tło-black-logo

Adaptacja czy niedostosowanie? Zaburzenia psychiczne w ewolucyjnym ujęciu, Bogusław Pawłowski

źródło: Copernicus

 

Choć mechanizmy ewolucyjne przez setki milionów lat kształtowały i usprawniały program genetyczny, który odpowiada za budowę i funkcjonowanie organizmów, to jednak programy te nie są wolne od błędów i niedoskonałości. W ewolucyjnych trajektoriach występują ograniczenia i kompromisy, które powodują, że niektóre funkcje organizmów – także człowieka – nie są realizowane w optymalny sposób.

Potencjalną przyczyną niektórych dolegliwości może być też nowe środowisko, które jest inne niż to, w którym ewoluował człowiek. Co więcej, niektóre reakcje organizmu, które dla danej osoby mogą być dyskomfortowe i negatywnie wpływające na relacje społeczne, mogą z punktu widzenia biologicznego dostosowania mieć też adaptatywny charakter.

W swoim wykładzie antropolog i ewolucjonista prof. Bogusław Pawłowski opowie o ewolucyjnym podejściu do medycyny, ze szczególnym uwzględnieniem psychiatrii. W tym kontekście omówi m.in. hipotezy próbujące tłumaczyć częste występowanie w krajach rozwiniętych depresji. Bez zrozumienia dlaczego ewolucja wyposażyła gatunek w jakieś emocje czy stany psychiczne, które w pewnych warunkach mogą zostać rozregulowane, trudniej o optymalne podejście do zapobiegania oraz leczenia reakcji czy stanów psychicznych, które mogą być dysfunkcyjne.

Prof, Bogusław Pawłowski jest antropologiem, kierownikiem Katedry Biologii Człowieka na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi badania w obszarze biologii ewolucyjnej, antropologii i psychologii ewolucyjnej, jest członkiem kilku towarzystw naukowych, w tym współtwórcą i obecnie przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE). W konkursie organizowanym przez PAP i MNiSW otrzymał główną nagrodę Popularyzator Nauki 2016. W 2016 r. ukazała się jego rozmowa z dziennikarzem Tomaszem Ulanowskim „Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy? Ludzka natura bez złudzeń” (Wydawnictwo Agora). Wcześniej opublikował m.in. podręcznik akademicki “Biologia atrakcyjności człowieka” (Wydawnictwo UW, 2010).

Wesprzyj kanał Copernicus:
https://www.youtube.com/channel/UCCehmsLClWwxA_SDLtff6xA/join

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane