tło-black-logo

Życie | Sztuka latania – od owadów po nietoperze

źródło: Copernicus

 

Część 1: Od Wielkiego Wybuchu do powstania Ziemi https://youtu.be/w96xp0CGSbw
Część 2: Jak powstało życie? https://youtu.be/VXplP69YIF0
Część 3: Panspermia. Życie nie powstało na Ziemi? https://youtu.be/nqMamsliLjE
Część 4: Najwcześniejsze dzieje życia https://youtu.be/59g_me_QWjQ
Część 5: Jak powstały wirusy? https://youtu.be/KnWQULfJzss
Część 6: Co kryją oceaniczne głębiny? https://youtu.be/d5fQcPqBHTI

Ludzie od zawsze marzyli o lataniu. Niestety ewolucja nie wyposażyła nas w tę umiejętność. W końcu udało się tego dokonać braciom Wright. Dziś, wiek później dzięki współczesnej technologii budujemy drony, helikoptery i samoloty, które potrafią przemierzać tysiące kilometrów.
A u zwierząt? U nich ewolucja stopniowo umożliwiała zdolność mniej lub bardziej sprawnego lotu. Posłuchajcie o zwierzętach, które mogą lub mogły wzbić się w powietrze.

Autorem cyklu jest dr Mariusz Gogól – biolog, biochemik, popularyzator nauki, edukator. Możecie go śledzić na Instagramie: https://www.instagram.com/drmariuszgogol/

Dziękujemy Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego za współpracę. https://cep.uj.edu.pl/

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł”. Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Wesprzyj kanał Copernicus:
https://www.youtube.com/channel/UCCehmsLClWwxA_SDLtff6xA/join
https://patronite.pl/copernicus

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane