tło-black-logo

Warszawa, czyli stolica z przypadku?

źródło: Muzeum Historii Polski w Warszawie

O początkach Warszawy wiemy niewiele. Kim byli jej mityczni założyciele i jaką rolę w powstaniu późniejszej stolicy polski odegrali niemieccy osadnicy, którzy przemieścili się w górę Wisły z Torunia? Kiedy w ogóle powstała Warszawa?

Nie zapominajmy, że tuż obok znanego powszechnie Starego Miasta znajduje się Nowe Miasto. Co je wyróżniało? Kim byli rybitwowie? Dlaczego warto je odwiedzić także dzisiaj? W oczach zagranicznych podróżnych Warszawa w pewnym okresie uchodziła za miasto arystokratyczne. Nie była to jednak pozytywna charakterystyka. Warszawa w XIX wieku staje się miastem silnego rozwoju gospodarczego. Jak do tego doszło?

Od kiedy zaczął krążyć mit o Warszawie jako „Paryża Wschodu” i dlaczego wiele o nas mówi? Wreszcie, co było największym błędem w historii Warszawy?

O tym wszystkim w podcaście z serii Inne historie Polski rozmawiają Cezary Korycki i jego gość, prof. Błażej Brzostek z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozdziały:
00:00 Warszawa, czyli co?
00:38 Wars i Sawa – Słowianie, Niemcy czy Warszawianie?
28:47 Stolica wychodzi z cienia
45:53 Mit Paryża Wschodu

Podcast zrealizowano w ramach zadania: kontynuacja i rozbudowa multimedialnego projektu informacyjno-edukacyjnego – Portal Historyczny Dzieje.pl

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Muzeum Historii Polski w Warszawie

Powiązane