źródło: Copernicus
ntuicyjnie wydaje się, że nasze zmysły prezentują rzeczy usytuowane w przestrzeni. Na przykład mogę widzieć, że kubek jest na lewo ode mnie, słyszeć głos dochodzący z bliskiej odległości oraz czuć, że coś dotyka miejsca koło mojego lewego nadgarstka. Jednakże sprawa staje się mniej oczywista, jeśli rozważymy doświadczenia węchowe. Czy faktycznie węch prezentuje zapachy jako ulokowane w przestrzeni lub stojące w przestrzennych relacjach, bądź mające przestrzenne własności jak kształty i rozmiary?
Według części autorów doświadczenia węchowej prezentują co najwyżej, że zapachy są „tu” lub „na zewnątrz”. Jednakże nie brakuje również głosów mówiących, że nasz węch prezentuje „smellscapes”, czyli przestrzenne układy chmur substancji chemicznych. W wykładzie rozważę przestrzenny charakter węchu, odnosząc się do współczesnych koncepcji filozoficznych i wyników badań empirycznych na temat modalności węchowej. W szczególności zaprezentuję główne modele przestrzenności węchu, wskazując na formułowane na ich rzecz argumenty, wymagane przez nie założenia oraz konsekwencje, jakie mają one dla rozumienia zmysłu węchu.
Wesprzyj kanał Copernicus:
https://www.youtube.com/channel/UCCehmsLClWwxA_SDLtff6xA/join
https://patronite.pl/copernicus
Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja
https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja
Links