tło-black-logo

Tajemnice włoskiej kuchni – tabu, tradycje i trendy – Danuta Indyk, Karolina Iskierka

U wielu z nas hasło „kuchnia włoska” wywołuje stereotypowe skojarzenia: pizza i spaghetti. Tymczasem włoskie gotowanie to znacznie więcej – to złożona kulinarna przestrzeń, która ma swoje tajemnice i tematy tabu…
Co Włochom przeszkadza w cappuccino pitym po kolacji i sypaniu parmezanu na ryby? Dlaczego we Włoszech można umieścić w ogłoszeniu zapis „proszę dzwonić w porze posiłków” i wszyscy wiedzą o co chodzi? Czy w ogóle możemy mówić o jednej kuchni włoskiej, czy może lepiej byłoby powiedzieć – kuchnie włoskie? Czego spróbować na miejscu, a co przywieźć z włoskich wakacji? Jak gotować po włosku w Polsce? O tym wszystkim, oraz o różnicach między Włochami a Polakami w podejściu do jedzenia i o najnowszych trendach we włoskiej kuchni, porozmawiają: Danuta Indyk i Karolina Iskierka.

Danuta Indyk
Absolwentka Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Jej wykształcenie idzie w parze z zamiłowaniem, bowiem kuchnia to zdecydowanie jej ulubione miejsce w domu. Jako dietetyk, uwielbia wszystko co zdrowe, całkowicie poddając się BIO i EKO-modzie, ale w jej menu nie brakuje też przekąsek, dań makaronowych, pokaźnego wołowego steka, pizzy, deseru i oczywiście królującego na stole do każdego obiadu czy kolacji, wina. Tu nie ma sprzeczności czy niekonsekwencji, to nic innego jak prawdziwie zdrowe podejście do życia – jeść wszystko, byle z umiarem!

Karolina Iskierka
Miłośniczka Włoch, autorka podcastu Apetyt na włoszczyznę – subiektywnego przewodnika po włoskiej kuchni i języku. W języku włoskim zakochała się już podczas swojej pierwszej podróży do Włoch w odległym roku 2000. Miłością do włoskiej kuchni zapałała prawie dekadę później – podczas pobytu w ramach programu Erazmus w mieście Macerata w środkowych Włoszech. Odbyła praktyki w Ambasadzie Polski w Rzymie, była stypendystką programu Curiosi del Territorio w regionie Friuli-Venezia Giulia, przez ponad sześć lat pracowała jako koordynator ds. Włoch w organizacji pozarządowej organizującej konferencje międzynarodowe. Podczas pobytów w Italii zawsze podziwiała to, z jaką pasją Włosi mówią o swoim dziedzictwie kulinarnym i z jakim powodzeniem rozwijają tzw. turystykę enogastronomiczną, czyli ukierunkowaną na poznawanie lokalnej kuchni i wina.

„Projekt Włochy” to cykl Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS. Przybliża najistotniejsze zagadnienia dotyczące życia oraz tradycji tej części świata. Spotkania z ekspertami i naukowcami są doskonałą okazją, by porozmawiać nie tylko o kulturze, sztuce czy historii Półwyspu Apenińskiego, ale także o ruchach społecznych, modzie i włoskich filmach. Podczas webinarów poznamy podejście Włochów do wychowywania dzieci i odkryjemy zmiany które zaszły w kulturze tego kraju w ciągu ostatnich lat.

Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS to projekt, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi omawiamy różne elementy otaczającej nas kultury, a także przybliżamy realia, zjawiska i obyczaje obecne w innych krajach. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosiliśmy ekspertów z różnych dziedzin: filologów, językoznawców, kulturoznawców, medioznawców, dziennikarzy, socjologów i politologów. Założeniem projektu jest udostępnienie rzetelnej wiedzy wszystkim zainteresowanym tą tematyką – niezależnie od czasu i miejsca, w jakim się znajdują. Więcej informacji o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-kultur/

#Kuchniawłoska #jedzenieweWłoszech #pizza

źródło: Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS

Powiązane