źródło: Copernicus
Co twój mózg robi, gdy próbujesz się uczyć? Jak to się dzieje, że 1,5 kg galaretowatej substancji, złożonej z 86 mld neuronów, pozwala nam uczyć się języków, matematyki, myślenia abstrakcyjnego, faktów o świecie i wirtuozerskiej gry na pianienie?
Dr hab. Mateusz Hohol, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych opowiada o to, co dzieje się w głowie, kiedy uczysz się nowych rzeczy. Nie, to nie będzie kolejna motywacyjna pogadanka o „wychodzeniu ze strefy komfortu”. Będzie o tym, jak mózg się uczy – i dlaczego często mu w tym przeszkadzamy.
🧠 Na warsztat bierzemy cztery filary efektywnego uczenia się według Stanislas’a Dehaene’a – niezwykle wpływowego francuskiego neuropsychologa. Dzięki nim zrozumiesz dlaczego nasz mózg jest, jak mawia Dehaene, najskuteczniejszym w przyrodzie urządzeniem do uczenia się.
💥 Dowiesz się:
– dlaczego uwaga to nie latarka, tylko reflektor z czujnikiem ruchu
– czemu „aktywnie się zaangażuj” to coś więcej niż frazes z TEDx-a
– jak twój mózg kocha błędy (ale tylko te, z których czegoś się dowiaduje)
– i dlaczego sen to nie luksus, tylko konieczny etap nauki
Do tego językowe łamańce, zawijasy, i eksperymenty z „gżegżółką” w roli głównej – wszystko po to, żeby pokazać, że uczenie się może być nie tylko skuteczne, ale i fascynujące.
🎙 Posłuchaj, jeśli chcesz zrozumieć swój mózg – i przestać uczyć się wbrew niemu.
#JakSięUczymy #Dehaene #neuropodcast #edukacja #mózg #MateuszHohol
Program Copernicus Festival dostępny na www.copernicusfestival.com
Projekt “To skomplikowane!” został dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
Wesprzyj kanał Copernicus:
https://www.youtube.com/channel/UCCehmsLClWwxA_SDLtff6xA/join
https://patronite.pl/copernicus
Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja
https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja
Links