tło-black-logo

Świadomość, percepcja i przyszłość psychologii poznawczej. Monika Koperska, Michał Wierzchoń

źródło: Copernicus

 

W kolejnym odcinku serii “Nauka bez granic” dr Monika Koperska rozmawia z prof. Michałem Wierzchoniem, kierownikiem Laboratorium Badań Świadomości C-Lab UJ, o tym, jak badania nad percepcją przybliżają nas do zrozumienia mechanizmów świadomości. Zjawisko “subiektywnego teraz”, percepcja postrzegana jako droga do świadomego doświadczenia czy nowoczesne techniki obrazowania, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) czy przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS), wykorzystywane w badaniach – między innymi te tematy pojawiają się w rozmowie. Mowa także o hierarchicznych modelach świadomości, neuronalny korelatach świadomego doświadczenia oraz obecnych projektach badawczych realizowanych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zakładki czasowe:

2:00 – Subiektywne teraz, subiektywne ja
9:40 – Badania nad świadomością od kulis – percepcja jako droga do zrozumienia świadomości
18:07 – Interpretacja wyników badań
20:51 – Aktualne badania nad świadomością na UJ
33:35 – Gdzie szukać neuronalnych korelatów świadomości?
38:00 – Porządkowanie modeli świadomości
44:08 – Modele hierarchiczne świadomości
51:00 – Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS)
1:02:00 – Centrum Obrazowania Mózgu UJ

Monika Koperska jest doktorem chemii, specjalizuje się w konserwacji sztuki, teorii barw i degradacji (rozpadu) materii. Zajmuje się popularyzacją nauki.

Prof. Michał Wierzchoń jest psychologiem poznawczym, kierownikiem Laboratorium Badań Świadomości C-Lab UJ. Autor książki “Granice świadomości”. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Narodowego Centrum Nauki za rok 2019. Więcej informacji o badaniach i projektach prof. Wierzchonia na stronie: www.c-lab.pl

“Nauka bez granic” to seria rozmów poświęcona badaniom naukowym prowadzonym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzącymi i gośćmi podkastu są pracownicy, wykładowcy i doktoranci tej uczelni, a także ich współpracownicy z innych jednostek badawczych.

Materiał powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wesprzyj kanał Copernicus:
https://www.youtube.com/channel/UCCehmsLClWwxA_SDLtff6xA/join
https://patronite.pl/copernicus

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane