tło-black-logo

Sekrety nanoświata: jak uzyskiwać samoorganizujące się materiały i po co? Wiktor Lewandowski

źródło: Copernicus

 

Nanotechnologia, nauka o materiałach i strukturach w skali nanometrów, otwiera przed nami nowe horyzonty. Materiały o rozmiarach miliardowych części metra wykazują właściwości, które mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin życia. Już dziś nanotechnologiczne produkty są obecne na rynku – od telewizorów QLED oferujących niespotykaną jakość obrazu po szybkie testy biologiczne, które zwiększyły nasze możliwości diagnostyczne. Umiejętność produkcji niektórych typów nanomateriałów została nagrodzona w 2023 r. Nagrodą Nobla.

Jednak czy naprawdę rozumiemy pełen potencjał nanotechnologii? Czy potrafimy go w pełni wykorzystać, zwłaszcza w kontekście ich silnego oddziaływania ze światłem? To właśnie kontrola interakcji nanomateriałów ze światłem może być kluczem do szybkiego rozwoju optoelektroniki czy fotoniki.

Badania zespołu prof. Wiktora Lewandowskiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wpisują się w drogę rozwoju nanotechnologii i pokazują, że możliwe jest uzyskanie helikalnej organizacji nanocząstek za pomocą ciekłych kryształów. Taka samoorganizacja prowadzi do tworzenia materiałów o właściwościach chiralnych, rozróżniających światło o przeciwnych kołowych polaryzacjach. Taka strategia jest skalowalna i może być stosowana do różnych typów nanomateriałów. Co więcej, pozwala w pewnym sensie wykroczyć poza to, co w nanotechnologii osiągnęła natura. To dowód na to, że poprzez zrozumienie i wykorzystanie zasad samoorganizacji możemy kreować materiały o niespotykanych dotąd właściwościach.

Wiktor Lewandowski jest profesorem Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Wydziale Chemii UW, na tym drugim wydziale obronił także doktorat, stażował m.in. w Massachusetts Institute of Technology w USA, na Uniwersytecie Mariborskim na Słowenii oraz w CICbiomaGUNE w Hiszpanii. Jest laureatem programów Start, Inter, First Team oraz Proof of Concept Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Kieruje prężnym zespołem badawczym, a wyniki prac publikuje w najlepszych czasopismach naukowych. Jest autorem patentów i zgłoszeń patentowych.
 
W 2022 roku został laureatem Nagrody Naukowej im. Prof. Stefana Pieńkowskiego przyznawanej młodym naukowcom za znaczące osiągnięcia w dziedzinie eksperymentalnej fizyki, astronomii, chemii i biologii. Za swoje osiągnięcia w 2024 r. otrzymał Nagrodę Narodowego Centrum Nauki w obszarze nauk ścisłych i technicznych.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału o prelegencie: https://www.youtube.com/watch?v=7hNUTAyJmtI z kanału @ncngovpl .

Więcej informacji na temat laureatów Nagród NCN: https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2024-10-09-nagroda-ncn-2024

Wykład zorganizowany w ramach współpracy z Narodowym Centrum Nauki.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: Człowiek”.

Wesprzyj kanał Copernicus:
https://www.youtube.com/channel/UCCehmsLClWwxA_SDLtff6xA/join
https://patronite.pl/copernicus

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane