tło-black-logo

(Prawie) niewidoczny Wszechświat, Agnieszka Pollo

źródło: Copernicus

 

Nasza wiedza o Wszechświecie opiera się głównie na obserwacjach tego, co w nim świeci – przede wszystkim gwiazd i ich ogromnych skupisk, czyli galaktyk. To w znacznej mierze z obserwacji galaktyk wyciągamy wnioski o ewolucji i naturze Wszechświata. Galaktyki znamy bardzo różne – duże i małe, spiralne i eliptyczne, tworzące gwiazdy i dawno wymarłe. Czy pozostała jakaś kategoria galaktyk, która umknęła obserwacjom?

W trakcie wykładu prof. Agnieszka Pollo opowie o galaktykach o niskiej jasności powierzchniowej, czyli świecących tak słabo, że niemal nie dają się dostrzec. Pierwszą taką galaktykę odkryto w latach 80. XX w., obecnie wykrywamy ich coraz więcej. W pozornie pustych obszarach nieba kryją się galaktyki niemal niewidoczne nawet dla najlepszych teleskopów. Ile ich jest? Co mogą nam powiedzieć o historii powstawania galaktyk, własnościach Wszechświata i materii, która go wypełnia? Na te pytania pomogą nam odpowiedzieć nadchodzące w najbliższej dekadzie wielkie przeglądy nieba, ale epoka nowych odkryć zaczyna się już dziś.

Prof. Agnieszka Pollo jest astrofizyczką, zajmuje się obserwacyjną kosmologią, badaniami wielkoskalowej struktury Wszechświata i ewolucji galaktyk. Pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest także wicedyrektorką Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Materiał powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane