źródło: Mazurskie Tajemnice
Zapraszam na niezwykłą wyprawę przez północne Mazowsze – krainę, gdzie historia tętni pod powierzchnią ziemi, a niemal każda ścieżka kryje tajemnice przeszłości. Poboże, zwane również Poborzem, niegdyś strefa pogranicza Mazowsza, Prusów i Krzyżaków, to region, który fascynuje swoją historią i dziedzictwem. Tutaj, wśród lasów, łąk i rzek, spotkasz ślady dawnych grodzisk, kurhanów i osad, pamiętających czasy, gdy Polska jako państwo dopiero raczkowała.
W naszej filmowej podróży przeniesiemy się do miejsc, które kiedyś były bastionami mazowieckiej obrony. Grzebsk, jeden z najstarszych grodów północnego Mazowsza, z grodziskiem pierścieniowatym otoczonym fosą, porośnięty klonami i świerkami, opowie historię wojowników, którzy strzegli tych ziem przed najazdami. Czy wiesz, że jego nazwa, Grebesco, pojawia się w dokumentach już w 1065 roku?
Nie zatrzymamy się jednak na jednym grodzisku. Tańsk-Przedbory czeka na odkrycie z kompleksowym układem osady, cmentarzyska i stożkowatego grodziska. Tutaj, na prawym brzegu Orzyca, wśród podmokłych łąk i lasów, kryją się pozostałości życia sprzed wieków, świadczące o strategicznej roli tej krainy na dawnych szlakach handlowych. A może to właśnie tutaj swoją siedzibę miał legendarny Miecław (Masław, Mojsław) – cześnik króla Mieszka II, który po śmierci władcy i opuszczeniu kraju przez jego syna Kazimierza Odnowiciela utworzył na Mazowszu własne, niezależne państwo?
Odkrywając Poboże, zanurzymy się w świat tajemniczych kapliczek, starożytnych mogił i średniowiecznych fortec, które łączą w sobie piękno natury i bogactwo historii. Ta podróż to nie tylko spotkanie z przeszłością, ale także wyzwanie dla wyobraźni – gdzie każde miejsce ma swoje legendy, a każdy ślad prowadzi do nowej zagadki.
Przygotuj się na emocjonującą przygodę wśród pradawnych ziem Mazowsza. Czy jesteś gotów, by przekroczyć granice czasu?
Scenariusz odcinka powstał m.in. w oparciu o:
M. Miśkiewicz, Czy Górny Orzec był wczesnośredniowieczną kolebką odrębności Mazowsza?, Saeculum Christianum: pismo historyczno-społeczne 12/1, 5-14;
A. Grzegorczyk, OBECNOŚĆ WAREGO-RUSKA NA MAZOWSZU W ŚWIETLE ŹRÓDEŁ ARCHEOLOGICZNYCH;
M. Dulinicz, Zalążki miast na wczesnośredniowiecznym Mazowszu (X-XII w.);
J. Michalski, Bielawy, st. IV, gm. Janowiec Kościelny, woj. olsztyńskie, AZP 35-61/24, Informator Archeologiczny : badania 30, 149-150, 1996;
Wesprzyj nas jeśli podoba Ci się to co robimy:
https://patronite.pl/MazurskieTajemnice
albo postaw nam kawkę 🙂
https://buycoffee.to/mazurskietajemnice
Zajrzyj do nas:
https://www.instagram.com/mazurskietajemnice/
https://www.facebook.com/mazurskietajemnice
https://www.mazurskietajemnice.pl/
Mazury – jest gdzie uciec, odpocząć, zatrzymać się. Ta ziemia cieszy oko, pobudza wyobraźnię i przyciąga swoimi tajemnicami. Dlatego za Zygmuntem Glogerem mogę powiedzieć: Takie już bowiem mam dziwactwo, że zamiast szukać dalekich cudów przyrody, zamiast gonić za zgiełkiem po targowiskach świata, doznaję największej rozkoszy, gdy wpatruję się w dno cichych strumieni i rzek, gdy przykładam ucho do starych mogił, których mrocznych dziejów nikt nie słucha.
O Autorze: Przemek Kawecki - salezjanin, dziennikarz. Pracował w Telewizji Polskiej i Religia TV - prowadząc i realizując m.in. programy: Pytając o Boga, Mam przepis na pielgrzymowanie. Autor wystawy: Mazury przez komórkę. Pasjonat historii Mazur.