tło-black-logo

Miłośniczki mądrości: Irena Pannenkowa

źródło: Copernicus

 

Seria „Miłośniczki mądrości” ma na celu ukazanie działalności i dorobku najwybitniejszych przedstawicielek Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Przedstawiona w tym odcinku przez dr Ewę Chudobę Irena Pannenkowa była „pierwszą doktorką” Kazimierza Twardowskiego i w ogóle pierwszą kobietą, która zrobiła doktorat z filozofii na polskiej uczelni. Po uzyskaniu doktoratu Pannekowa zajęła się pracą społeczną, nauczycielską i pisarską, stając się jedną z najbardziej znanych publicystek dwudziestolecia międzywojennego. Była też zaangażowana w walkę o prawa kobiet i mniejszości narodowych.

„Miłośniczki mądrości” to seria filmów o fenomenie unikatowym w skali światowej, przedstawiająca sylwetki kobiet działających w filozoficznej Szkole Lwowsko-Warszawskiej. Szkoła ta, działająca przede wszystkim w pierwszych dziesięcioleciach dwudziestego wieku, znana jest głównie z osiągnięć w zakresie logiki i jej zastosowań w filozofii. Mało znaną a niezwykłą cechą Szkoły jest znaczący udział kobiet w życiu naukowym tej formacji. Ze Szkoły Lwowsko-Warszawskiej wyszły pierwsze kobiety, które doktoryzowały się z filozofii, psychologii, logiki na polskich uniwersytetach. Łącznie w pierwszych dwóch pokoleniach działalności Szkoły było ich niemal siedemdziesiąt. Mniej więcej co trzecia osoba należąca do Szkoły Lwowsko-Warszawskiej to kobieta – co jest proporcją niezwykłą, jeśli weźmiemy pod uwagę, że panie uzyskały prawo do studiowania dopiero w ostatnich latach dziewiętnastego wieku. W żadnym innym ośrodku filozofii naukowej reprezentacja kobiet nie była w tym czasie tak liczna.

Około 30 kobiet z SLW kontynuowało kariery akademickie w dziedzinach takich jak filozofia, logika, psychologia, pedagogika, socjologia. Około połowa z tej trzydziestki uzyskała habilitacje, a następnie katedry uniwersyteckie. Były to jedne z pierwszych kobiet pełniących takie stanowiska na polskich uczelniach. Pozostałe były pionierkami w innych obszarach życia: dziennikarstwie, pracy społecznej, edukacji itd.

Filmy powstały dzięki współpracy Centrum Badań nad Tradycją Szkoły Lwowsko-Warszawskiej działającym przy Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ.

Tekst na temat Ireny Pannenkowej opracował prof. Ryszard Mordarski.

Wesprzyj kanał Copernicus:
https://www.youtube.com/channel/UCCehmsLClWwxA_SDLtff6xA/join
https://patronite.pl/copernicus

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane