żródło: Muzeum Powstania Warszawskiego
Na wiosnę 1933 roku zostały wprowadzone znaczące ulgi podatkowe dla budownictwa prywatnego. W tym czasie Józef Steinberg miał już ugruntowaną pozycję zdolnego projektanta dużych nowoczesnych kamienic, dzięki licznym realizacjom na przełomie lat 20 i 30, które przedstawiliśmy w pierwszej części wykładu. Po wprowadzeniu tzw. „Lex Wedel” znacząco wzrosła liczba zamówień jak i ich standard. W drugiej połowie dekady Steinberg zaprojektował nowoczesne domy w Śródmieściu, na Mokotowie i Ochocie, łączące w sobie cechy nowoczesnego funkcjonalizmu oraz luksusowego standardu wykończenia i wyposażenia budynków. Kamienice przy Wilczej 69/71, Belwederskiej 32, Polnej 24, Rakowieckiej 41A, Grażyny 22 to niektóre z realizacji Steinberga, które po dekadach są niemalże pomnikami-symbolami luksusowego budownictwa wielorodzinnego Warszawy międzywojennej. Niestety, również losy architekta i jego rodziny były symptomatyczne dla losu architektów żydowskich ich rodzin w obliczu narastającego antysemityzmu w końcu lat 30 oraz okupacji hitlerowskiej po 1939 roku.
„Trzy Generacje Warszawskich Architektów” to cykl niezwykłych wykładów o historii architektury stolicy Polski, które od 5 sezonów przygotowuje wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego mgr inż. arch. Grzegorz Mika.
_____________________________________
Grzegorz Mika – architekt, varsavianista, publicysta i badacz architektury nowoczesnej XX wieku. Autor portalu „Warszawski Modernizm 1905-1939”. Autor książki „Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury”, nagrodzonej nagrodą „Klio” oraz nominowanej do Nagrody Literackiej M.St. Warszawy. Współautor książek m.in. „MOK PN” oraz „MOK PD”, Funkcja i estetyka. Detale nowoczesnej architektury mieszkaniowej lat 30. XX w., Ochota. Dzielnica z klasą cz. 1 oraz cz.2 , „Poradników dobrych praktyk architektonicznych Mokotowa, Saskiej Kępy i Starej Ochoty. Publikuje w miesięczniku „Skarpa Warszawska”. Prowadzi wykłady na Podyplomowym Studium Varsavianistyki na IH UW. Współpracował z Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy tworzeniu wystawy Warszawa W Budowie „Spór o odbudowę” oraz „Kto odzyska plac Defilad”. W 2019 współautor wystawy „100 lat. Tożsamość Polskiej Architektury- 1945-56” zorganizowanej przez NIAiU. Na co dzień współpracuje z m.in. z Fundacją „Hereditas”, Muzeum Powstania Warszawskiego, prowadząc spacery i cykle wykładów, m.in. „Trzy Generacje Warszawskich Architektów” oraz „Dzielnicowy Patriotyzm”. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2021 r.