źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Teresa Szwedkowicz (1930-2001) swoją ogromną kolekcję ponad 1500 obiektów trzymała w swoim pokoju w mieszkaniu. Była precyzyjnie ułożona w szafkach, na półkach, w szufladach, w tapczanie; opracowana tematycznie i skatalogowana.
Kolekcję stroju opoczyńskiego i haftu, a także fotografii tworzyła przez ponad 40 lat. Gromadziła głównie elementy wiana i stroju ślubnego oraz fotografie związane z obrzędami rodzinnymi. Taka pasja może dotyczyć każdego z nas, a stając się treścią życia przynosi owoc w postaci monumentalnej kolekcji, która uzyskuje status zabytkowego muzealnego artefaktu.
Niemal cała ta kolekcja znajduje się obecnie w naszych zbiorach. Ostatnio udało nam się ją uzupełnić o fotografie rodzinne oraz albumy – kroniki życia kolekcjonerki.
W najnowszym odcinku naszego podcastu Joanna Bartuszek oraz Julia Grudzień w rozmowie z Łukaszem Gackowskim opowiadają o zjawisku kolekcjonerstwa, regionalizmu, a przede wszystkim o samej Teresie Szwedkowicz i jej kolekcji.
Zakup Kolekcji Teresy Szwedkowicz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych, oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.