żródło: Muzeum Powstania Warszawskiego
W ramach szóstego sezonu wykładów cyklu “III Generacje Warszawskich Architektów” zapraszamy na kolejne spotkanie z twórcami przedwojennej architektury naszego miasta.
Po spotkaniu z duetem Goldberg& Rutkowski trzecią z szeregu postaci które poznacie w tym roku, będzie Juliusz Nagórski ( 1887-1944), projektant działający w Warszawie od ok. 1910 do 1939, jak również podczas okupacji niemieckiej. Należał do grona polskich studentów architektury renomowanej paryskiej Ecole de Beaux Arts, takich jak Wacław Weker i Antoni Dygat.
W Warszawie stworzył sam i zespołowo wiele rozpoznawalnych obiektów, jak Hotel Polonia, kamienica przy Pięknej, Dworkowa 3, Aldony 18 oraz najbardziej kojarzoną- monumentalną kamienicę-dom własny przy ul. Targowej 15. Największym i jednocześnie niezrealizowanym projektem był plan Powszechnej Wystawy Krajowej na Kamionku, nad którym Nagórski pracował w 2. połowie lat 30. Ponieważ podczas okupacji stworzył projekty na zlecenie Niemców, jego postawa wywołała wiele kontrowersji po 1945.
Niestety wiele ze zrealizowanych projektów jego autorstwa uległo zniszczeniu podczas II Wojny Światowej. Sam Nagórski zginął podczas Powstania Warszawskiego, przez co jego spuścizna i realizacje nie były uporządkowane oraz badane przez wiele lat. 80 lat po śmierci możemy już podjąć się przedstawienia dokładnej historii architekta, tworzącego na przestrzeni lat eklektyzm, art-deco i modernizm.
Zapraszamy do obejrzenia pierwszej z trzech części opowieści o Juliuszu Nagórskim. Wykład poprowadzi mgr inż. arch. Grzegorz Mika.









