tło-black-logo

Homo naledi: pochówki, sztuka, rytuały i… podróż w kosmos | Nasi przodkowie #12

źródło: Copernicus

 

Od kiedy w 2013 r. Lee Berger zobaczył pierwsze skamieniałości Homo naledi wydobyte z trudno dostępnych części Jaskini Wschodzącej Gwiazdy w RPA, słowo „pochówek” chodziło mu po głowie, ale w pracach naukowych albo go unikał, albo opatrywał wielkim znakiem zapytania. Oficjalny termin, którego używali odkrywcy tego dziwacznego hominida, brzmiał: „celowe pozbywanie się zwłok”. Do niedawna. Na początku czerwca w trzech złożonych do recenzji w czasopiśmie „ELife” artykułach Berger i współpracownicy napisali już o „dowodach na rozmyśle pochówki”. A także pokazali domniemane przejawy sztuki Homo naledi oraz wykonany przez niego artefakt. Jeszcze dalej w interpretacjach nowych znalezisk poszli twórcy filmu dokumentalnego “Jaskinia Kości” stworzonego przez Netfliksa.

Jeśli Lee Berger ma rację, będziemy musieli zadać kilka kłopotliwych pytań o naszą ewolucję. Ale na razie kłopotliwe pytania padają raczej pod jego adresem.

Scenariusz i prezentacja: Łukasz Kwiatek
Kamera, ilustracje i montaż: Piotr Urbańczyk

W montażu wykorzystano zapowiedź dokumentu “Nieznane oblicza planety: Jaskinia kości” Netfliksa.

Pozostałe filmy z serii “Nasi przodkowie”: https://www.youtube.com/playlist?list=PLuqpwpkBmbAmOWGw3NMKkQ69J4tDc9jHR

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł”. Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane