tło-black-logo

Historia dinozaurów, Grzegorz Niedźwiedzki

źródło: Copernicus

 

Odkrycia paleontologiczne z Polski rzucają nowe światło na od dawna dyskutowane scenariusze dla ewolucji wczesnych dinozaurów. Jak to się stało, że dinozaury opanowały świat? Co wiemy o dinozaurach, które żyły w okresach triasu i jury na terytorium dzisiejszej Polski? Dlaczego znaleziska ze Gór Świętokrzyskich i Śląska są tak interesujące dla naukowców? Zapraszamy na opowieść o powstaniu i wczesnej ewolucji dinozaurów!

Dr Grzegorz Niedźwiedzki – absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2013 r. obronił doktorat pod tytułem „The large predatory archosaur Smok wawelski from the latest Triassic of Poland” w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2011 r. pracuje jako paleobiolog w Centrum Biologii Ewolucyjnej na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja). Uczestnik ekspedycji Royal Geographical Society na Oceanie Indyjskim (2001). Członek wyprawy badawczej PAN w Góry Karatau w Kazachstanie (2006) oraz uczestnik/lider pięciu ekspedycji paleontologicznych do wschodniej Grenlandii (2014, 2015, 2016, 2022, 2024). Badacz dewonu, karbonu, permo-triasu i jury w Polsce, Rosji, Tunezji, Litwie, Szwecji, Irlandii, Australii.  Współodkrywca wielu stanowisk z tropami i kośćmi mezozoicznych płazów i gadów, tropów wczesnych czworonogów z dewonu Gór Świętokrzyskich i szczątków dinozaurów z triasu Śląska oraz „Smoka (Smok wawelski) z Lisowic”, pierwszego drapieżnego dinozaura z Polski oraz ogromnego dicynodonta Lisowicia bojani. Na swym koncie ma ponad 200 publikacji naukowych z zakresu paleontologii, paleobiologii, geologii, dwie popularnonaukowe książki oraz kilkadziesiąt wystąpień konferencyjnych.

Wesprzyj kanał Copernicus:
https://www.youtube.com/channel/UCCehmsLClWwxA_SDLtff6xA/join
https://patronite.pl/copernicus

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane