tło-black-logo

Fizyka, matematyka, transcendencja. Marek Abramowicz, Tomasz Miller

źródło: Copernicus

 

Rozmowa przeprowadzona podczas Copernicus Festival 2025: Tajemnica.

Marek Abramowicz, profesor Uniwersytetu w Göteborgu i Chalmers University of Technology z tego samego miasta, specjalizuje się w astrofizyce wysokich energii i ogólnej teorii względności, a w swoich popularnonaukowych publikacjach i wywiadach nie stroni od stawiania pytań z pogranicza nauki, filozofii i teologii. W rozmowie zastanowimy się nad tym, dlaczego fizyczny świat możemy tak precyzyjnie opisywać w języku matematyki – i co to mówi zarówno o matematyce, jak i świecie fizycznym.

Prof. Marek Abramowicz jest astrofizykiem. Pracował i wykładał na wielu uniwersytetach w Europie i USA, najdłużej w Göteborgu, gdzie przez 20 lat kierował katedrą astrofizyki, oraz 15 lat w zespole Dennisa Sciamy, w Oksfordzie i w Trieście. Głównym tematem jego badań są czarne dziury i dyski akrecyjne wokół nich. Był współautorem artykułów, które wprowadziły do astrofizyki powszechnie dzisiaj używane modele dysków: Polish Doughnuts, Slim Disks, Adafs i MAD. Kilkoro spośród jego doktorantów zostało profesorami na najlepszych uniwersytetach Europy, USA i Chin. Związany był z kręgiem paryskiej Kultury Jerzego Giedroycia – w Kulturze opublikował kilka esejów historycznych i filozoficznych. Publikował też w Wyborczej, Przewodniku Katolickim, Odrze, Scientific American. Wydał autobiograficzną książkę „Między Bogiem a prawdą” (Wydawnictwo Literackie, 2022). Zdjęcie autorstwa Henryki Kozickiej.

Prowadzenie: Tomasz Miller

Partnerem pasma Rozmowa jest Narodowe Centrum Nauki.

Więcej o Copernicus Festival na www.copernicusfestival.com

Zdjęcie w miniaturce: prof. Adam Walanus

Partnerem Wydarzenia jest Małopolska Organizacja Turystyczna.
Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu Państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Partnerem Wydarzenia jest Miasto Kraków.

This project is made possible through the support of Grant 63222 from the John Templeton Foundation. The opinions expressed in this publication are those of the author(s) and do not necessarily reflect the views of the John Templeton Foundation.

Wesprzyj kanał Copernicus:
https://www.youtube.com/channel/UCCehmsLClWwxA_SDLtff6xA/join
https://patronite.pl/copernicus

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane