tło-black-logo

Droga do wolności w sferze informacji, czyli o edukacji medialnej

Nie jest tajemnicą, że algorytmy nowych mediów najintensywniej promują treści najbardziej „klikalne” – angażujące użytkownika, ale często niesprawdzone pod względem wiarygodności. To z kolei prowadzi nie tylko do błyskawicznego rozpowszechniania nieprawdziwych treści, ale także do zamknięcia odbiorcy w swego rodzaju bańce informacyjnej. Platformy społecznościowe personalizują bowiem treści na podstawie wcześniejszych interakcji użytkowników, utrwalając w ten sposób często fałszywe narracje dotyczące wielu ważnych aspektów życia takich, jak: bezpieczeństwo, zdrowie czy sytuacja geopolityczna. Szybkość rozpowszechniania treści, anonimowość autorów i brak weryfikacji publikowanych materiałów powodują, że fałszywe informacje w zawrotnym tempie osiągają globalny zasięg, docierając do milionów odbiorców.

Jak temu przeciwdziałać? O społecznym znaczeniu edukacji medialnej, wyzwaniach związanych z jej wdrażaniem oraz o tym, jak samodzielnie zadbać o prawo do przejrzystej informacji, mówili: socjolog i medioznawca dr Bartosz Kicior (prowadzący) oraz ekspert w dziedzinie nowych technologii, Rafał Pikuła.

Rafał Pikuła – dziennikarz, obecnie szef Spider’s Web +, jest ekspertem w dziedzinie nowych technologii, mediów i komunikacji. Zajmuje się m.in. jednym z najbardziej palących problemów współczesnego przekazu, a mianowicie – obszarem dezinformacji.

dr Bartosz Kicior – doktor nauk społecznych, wśród jego zainteresowań naukowych znajdują się komunikacja medialna i marketingowa oraz socjologia. Posiada doświadczenie w pracy w mediach – jako redaktor online, dziennikarz radiowy i muzyczny, występował również w telewizji na żywo. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi następujące zajęcia: etyka narracji medialnych, przedsiębiorczość internetowa, PR, marketing, branding, dziennikarstwo danych.

Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS to projekt, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi omawiamy różne elementy otaczającej nas kultury, a także przybliżamy realia, zjawiska i obyczaje obecne w innych krajach. Więcej informacji o projekcie: www.kultura.swps.pl

#dezinformacja #fakenews #edukacjamedialna

źródło: Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS

Powiązane