tło-black-logo

Droga do wolności w sferze informacji, czyli o edukacji medialnej #dezinformacja #edukacjamedialna

Nie jest tajemnicą, że algorytmy nowych mediów najintensywniej promują treści najbardziej „klikalne” – angażujące użytkownika, ale często niesprawdzone pod względem wiarygodności. To z kolei prowadzi nie tylko do błyskawicznego rozpowszechniania nieprawdziwych treści, ale także do zamknięcia odbiorcy w swego rodzaju bańce informacyjnej. Platformy społecznościowe personalizują bowiem treści na podstawie wcześniejszych interakcji użytkowników, utrwalając w ten sposób często fałszywe narracje dotyczące wielu ważnych aspektów życia takich, jak: bezpieczeństwo, zdrowie czy sytuacja geopolityczna.

Szybkość rozpowszechniania treści, anonimowość autorów i brak weryfikacji publikowanych materiałów powodują, że fałszywe informacje w zawrotnym tempie osiągają globalny zasięg, docierając do milionów odbiorców.
Jak temu przeciwdziałać?

O społecznym znaczeniu edukacji medialnej, wyzwaniach związanych z jej wdrażaniem oraz o tym, jak samodzielnie zadbać o prawo do przejrzystej informacji, mówili: socjolog i medioznawca dr Bartosz Kicior (prowadzący) oraz ekspert w dziedzinie nowych technologii, Rafał Pikuła.

🎧 Posłuchaj: https://bit.ly/3Wf5zxo

#EdukacjaMedialna #FakeNews #BańkiInformacyjne #NoweMedia #Algorytmy #MediaSpołecznościowe #WeryfikacjaInformacji #UniwersytetSWPS

źródło: Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS

Powiązane