Drenaż mózgów – jak Polska traci swoje największe talenty #3procentnanauke

źródło: Nauka. To lubię. 

Dlaczego aż 19 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ścisłych urodziło się w Polsce, ale żaden z nich nie otrzymał jej za badania prowadzone w naszym kraju?
Polska stała się największym na świecie dawcą talentów, zmagającym się z potężnym zjawiskiem drenażu mózgów (brain drain).

W tym filmie omawiam protest polskich naukowców, którzy postulują o zwiększenie nakładów na naukę do 3% PKB. Obecnie przeznaczamy na ten cel zaledwie około 1,2%, przez co początkujący badacze otrzymują stypendia rzędu 3-4 tysięcy złotych netto i nie są w stanie utrzymać się w dużych miastach. Wyjaśniam, dlaczego ten protest to nie jest zwykła walka o podwyżki, ale dramatyczna próba zatrzymania systemowej katastrofy rozwojowej. Zapaść w polskiej nauce bezpośrednio uderza w nasze bezpieczeństwo i suwerenność intelektualną, uzależniając nas od zagranicznych technologii oraz zewnętrznych modeli sztucznej inteligencji.

Czy bez zmiany modelu finansowania, biurokracji i kultury akademickiej jesteśmy skazani na to, by polskie talenty pracowały na rozwój innych państw?

Obejrzyj film, aby zrozumieć, o co toczy się stawka!

Zostaw łapkę w górę, subskrybuj kanał i napisz w komentarzu, co sądzisz o sytuacji polskiej nauki!

#Nauka #Polska #BrainDrain #3ProcentDlaNauki #Innowacje #NagrodaNobla #Gospodarka

Scenariusz: Tomasz Rożek
Montaż: Aleksander Siekierzycki

Linki:
* Odcinek powstał dzięki wsparciu Widzów: zrzutka.pl/NaukaToLubie

Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
http://youtube.com/naukatolubie?sub_confirmation=1

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Nauka. To Lubie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane