tło-black-logo

Czytając z kości: historia ludzi i innych zwierząt w Afryce, Marta Osypińska

źródło: Copernicus

 

Czytając z kości: historia ludzi i innych zwierząt w Afryce, Marta Osypińska

Afryka to nasz matczyny kontynent, gdzie ludzie wyodrębnili się ze świata zwierząt. Jednak to nasi czworonożni bracia, najpierw w formie dzikiej, a potem udomowionej, stanowili dla ludzi zawsze najbliższy „kontekst” życia. Ponieważ archeologia to nauka o kontekstach właśnie, poznanie naszej wspólnych dziejów: ludzi i zwierząt innych niż ludzie, jest kluczowym zadaniem dla naukowców.
 
Badając stare kości dowiadujemy się, na które zwierzęta ludzie sezonowo polowali na plejstoceńskiej sawannie, ćwicząc swoją plastyczność adaptacyjną – cechę która umożliwiła nam później udany podbój Europy i Azji. I jak przebiegała afrykańska ścieżka do udomowienia zwierząt w początkach holocenu w obliczu katastrofy klimatycznej i pustynnienia zielonej Sahary.

Oglądając fragmenty kości i połamanych zębów dowiadujemy się także, jakie zwierzęta ludzie czcili, jakie są korzenie naszej miłości do kotów i kogo Petroniusz w czasach “Quo Vadis” otaczał opieką na dalekiej placówce w Egipcie.

Wraz z zespołem archeozoolog Marty Osypińskiej będziemy podążać „z pustyni ku puszczy”, po stanowiskach archeologicznych Egiptu, Sudanu po Tanzanię, gdzie polscy naukowcy analizując szczątki zwierzęce, dokonali ważnych dla nauki odkryć, które pozwalają lepiej poznać wspólne dzieje ludzi i zwierząt na naszym matczynym kontynencie – w Afryce.

Dr hab. Marta Osypińska jest profesorką Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się badaniem zwierząt w dziejach cywilizacji wschodnio-afrykańskich oraz archeozoologią Afryki i wczesnośredniowiecznej Polski.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: Człowiek”.

Wesprzyj kanał Copernicus: https://www.youtube.com/channel/UCCehmsLClWwxA_SDLtff6xA/join https://patronite.pl/copernicus

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane