tło-black-logo

Czym jest to, co zwiemy nauką? | Krzysztof Meissner – Wojciech Sady – Sebastian Szybka

źródło: Copernicus

 

W dniu 28 listopada (czwartek) o godz. 18 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie odbędzie się Debata Kopernikańska.

Czym jest nauka? Czym różni się od pseudonauki? Czy naukowcy, uprawiając naukę, sami do końca pojmują, czym się zajmują? Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich zaprasza na spotkanie poświęcone istocie nauki. Dyskusja pod tytułem „Czym jest to, co zwiemy nauką?” pozwoli lepiej zrozumieć, czym jest naukowe podejście do poznania świata. W trakcie dyskusji prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytania o naturę nauki i jej rolę w badaniu rzeczywistości, a także o granice, w jakich nauka jest w stanie dostarczyć odpowiedzi na fundamentalne pytania.

Uczestnicy dyskusji:
prof. Krzysztof Meissner – fizyk teoretyczny i profesor na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizujący się w fizyce cząstek elementarnych i kosmologii. Jest uznanym badaczem, zajmującym się zarówno nauką, jak i jej popularyzacją.
prof. Wojciech Sady – filozof nauki i historyk idei, autor publikacji dotyczących metodologii naukowej oraz wpływu historii i kultury na rozwój nauki. Znany z przemyśleń na temat uwarunkowań, które kształtują sposoby uprawiania nauki.
Spotkanie poprowadzi prof. Sebastian Szybka – fizyk relatywista i kosmolog specjalizujący się w teorii grawitacji Einsteina, którego zainteresowania naukowe obejmują czarne dziury, fale grawitacyjne, kosmologię oraz teorię chaosu.

Dyskusja odbędzie się o godz. 18:00, w czwartek 28 listopada 2024 roku w gmachu Biblioteki Jagiellońskiej i zostanie poprzedzona prezentacją O obrotach ciał niebieskich (o godz. 17:15).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych głębszym zrozumieniem nauki – zarówno jej istoty, jak i ograniczeń.

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane