źródło: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
DEBATA TOWARZYSZĄCA WYDANIU „BIBUŁY” JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO w opracowaniu krytycznym Agnieszki Kaczmarskiej.
🗞 Minęło sto trzydzieści lat od dnia, gdy 12 lipca 1894 roku ukazał się pierwszy krajowy numer podziemnego pisma Polskiej Partii Socjalistycznej „Robotnik”. Józef Piłsudski redagował i wraz z towarzyszami w konspiracji drukował 36 numerów tego pisma. W ten sposób przyszły Marszałek walczył słowem o niepodległość zanim rozpoczął walkę zbrojną. W konspiracyjnej drukarni w mieszkaniu przy ulicy Wschodniej 19 w Łodzi, 22 lutego 1900 roku został aresztowany. Na pierwszej stronie zarekwirowanego wtedy 36. numeru „Robotnika” widniał artykuł Tryumf wolego słowa. Czy i kiedy wolne słowo zatryumfowało?
Debata pt. „Bibuła – sto lat doświadczeń”, poświęcona będzie roli wydawanych poza cenzurą druków w historii Polski w XIX i XX wieku oraz ludziom związanym z konspiracyjnymi wydawnictwami, drukarniami i kolporterom.
11 listopada 2024 roku, w mieszkaniu Piłsudskich przy ulicy Wschodniej 19 w Łodzi, gdzie drukowano „Robotnika”, otwarta zostanie nowa placówka muzealna „BIBUŁA” – TAJNA DRUKARNIA Józefa i Marii Piłsudskich Oddział Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Z tej okazji przygotowane zostało także wydanie krytyczne książki Walka rewolucyjna w zaborze rosyjskim. Część I. Bibuła napisanej w 1903 roku przez Józefa Piłsudskiego, a później wielokrotnie wydawanej w drugim obiegu pod skróconym tytułem Bibuła. Obecna edycja, wzbogacona o teksty źródłowe innych uczestników wydarzeń opisanych przez Józefa Piłsudskiego, przywołuje także doświadczenia kolejnych pokoleń polskich konspiratorów walczących słowem o wolność i wydających bibułę.
W debacie udział wezmą:
▪️ MIROSŁAW CHOJECKI
▪️ prof. dr hab. ANDRZEJ FRISZKE
▪️ HELENA ŁUCZYWO
▪️ prof. dr hab. GRZEGORZ NOWIK
▪️ AGNIESZKA KACZMARSKA – prowadząca debatę