tło-black-logo

Architektura publiczna i nowoczesna | Jan Wierzbicki cz.2 | Trzy Generacje Warszawskich Architektów

żródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Jerzy Wierzbicki, po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w latach 30, był bardzo aktywnym zawodowo architektem.
Startował w licznym konkursach na obiekty publiczne, projektował domy, urzędy a nawet i magazyny. W Warszawie zrealizował m.in. domy rodzinne na Asfaltowej i w Al. Niepodległości. Jednak najbardziej znaną realizacją Wierzbickiego pozostaje modernistyczny gmach Starostwa i KKO w Toruniu, zaprojektowany w 1935 roku. Budynek trafił do annałów polskiej architektury międzywojennej, ale jednocześnie jest jednym z bardzo wielu śmiałych projektów, wysoko nagradzanych w konkursach i realizowanych.

„Trzy Generacje Warszawskich Architektów” to cykl niezwykłych wykładów o historii architektury stolicy Polski, które od 5 sezonów przygotowuje wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego mgr inż. arch. Grzegorz Mika.

_____________________________________
Grzegorz Mika – architekt, varsavianista, publicysta i badacz architektury nowoczesnej XX wieku. Autor portalu „Warszawski Modernizm 1905-1939”. Autor książki „Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury”, nagrodzonej nagrodą „Klio” oraz nominowanej do Nagrody Literackiej M.St. Warszawy. Współautor książek m.in. „MOK PN” oraz „MOK PD”, Funkcja i estetyka. Detale nowoczesnej architektury mieszkaniowej lat 30. XX w., Ochota. Dzielnica z klasą cz. 1 oraz cz.2 , „Poradników dobrych praktyk architektonicznych Mokotowa, Saskiej Kępy i Starej Ochoty. Publikuje w miesięczniku „Skarpa Warszawska”. Prowadzi wykłady na Podyplomowym Studium Varsavianistyki na IH UW. Współpracował z Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy tworzeniu wystawy Warszawa W Budowie „Spór o odbudowę” oraz „Kto odzyska plac Defilad”. W 2019 współautor wystawy „100 lat. Tożsamość Polskiej Architektury- 1945-56” zorganizowanej przez NIAiU. Na co dzień współpracuje z m.in. z Fundacją „Hereditas”, Muzeum Powstania Warszawskiego, prowadząc spacery i cykle wykładów, m.in. „Trzy Generacje Warszawskich Architektów” oraz „Dzielnicowy Patriotyzm”. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2021 r.

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Muzeum Powstania Warszawskiego

Powiązane