tło-black-logo

Architekt nieistniejącego świata | Józef Steinberg cz.1 | Trzy Generacje Warszawskich Architektów

żródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Józef Steinberg (1900-1944) jest autorem wielu z najbardziej luksusowych, dużych i rozpoznawalnych kamienic Warszawy lat trzydziestych. Spod ręki architekta powstały projekty takich domów jak przy Wilczej 69/71, 3 Maja 7, Rakowiecka 39, Puławska 39 róg Willowej, Rakowiecka 41A, Belwederska 32.
Pomimo bogatego dziedzictwa, o samym Steinbergu i jego rodzinie oraz inwestorach nie posiadaliśmy zbyt wielu informacji, tak jak i o jego tragicznym losie jego rodziny w trakcie II Wojny Światowej. Józef Steinberg i jego twórczość odzwierciedlają tragiczne losy całej generacji architektów pochodzenia żydowskiego.

“Trzy Generacje Warszawskich Architektów” to cykl niezwykłych wykładów o historii architektury stolicy Polski, które od 5 sezonów przygotowuje wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego mgr inż. arch. Grzegorz Mika.

_____________________________________
Grzegorz Mika – architekt, varsavianista, publicysta i badacz architektury nowoczesnej XX wieku. Autor portalu „Warszawski Modernizm 1905-1939”. Autor książki “Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury”, nagrodzonej nagrodą “Klio” oraz nominowanej do Nagrody Literackiej M.St. Warszawy. Współautor książek m.in. “MOK PN” oraz “MOK PD”, Funkcja i estetyka. Detale nowoczesnej architektury mieszkaniowej lat 30. XX w., Ochota. Dzielnica z klasą cz. 1 oraz cz.2 , “Poradników dobrych praktyk architektonicznych Mokotowa, Saskiej Kępy i Starej Ochoty. Publikuje w miesięczniku “Skarpa Warszawska”. Prowadzi wykłady na Podyplomowym Studium Varsavianistyki na IH UW. Współpracował z Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy tworzeniu wystawy Warszawa W Budowie “Spór o odbudowę” oraz “Kto odzyska plac Defilad”. W 2019 współautor wystawy “100 lat. Tożsamość Polskiej Architektury- 1945-56” zorganizowanej przez NIAiU. Na co dzień współpracuje z m.in. z Fundacją „Hereditas”, Muzeum Powstania Warszawskiego, prowadząc spacery i cykle wykładów, m.in. “Trzy Generacje Warszawskich Architektów” oraz “Dzielnicowy Patriotyzm”. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2021 r.

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Muzeum Powstania Warszawskiego

Powiązane