tło-black-logo

Antyczne gemmy i początki archeologii. Kamil Kopij, Paweł Gołyźniak

źródło: Copernicus

 

Grawerowane kamienie szlachetne (przez archeologów nazywane gemmami) są jednym ze źródeł wiedzy o życiu i sposobie myślenia mieszkańców starożytnych cywilizacji. W rozmowie z dr. Kamilem Kopijem dr Paweł Gołyźniak z Zakładu Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiada o tym, kto tworzył pierwsze gemmy, jaką funkcję one pełniły i co mówią nam one o świecie klasycznym. Dalsza część rozmowy dotyka również tematu historii archeologii jako nauki – a zwłaszcza jej początków.

Dr Paweł Gołyźniak pracuje w Zakładzie Archeologii Klasycznej UJ. Jego głównym polem badawczym jest starożytna i nowożytna gliptyka (sztuka rytowania kamieni szlachetnych i półszlachetnych). Bada w jaki sposób gemmy mogły być użyteczne w antycznej propagandzie, jaka była ich rola społeczna oraz jak kształtują się związki pomiędzy numizmatyką a gliptyką w starożytności. Zajmuje się także historią archeologii.

Dr Kamil Kopij pracuje w Instytucie Archeologii UJ, jest także redaktorem portalu Mądre Książki (madreksiazki.uj.edu.pl/)

“Nauka bez granic” to seria rozmów poświęcona badaniom naukowym prowadzonym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzącymi i gośćmi podkastu są pracownicy, wykładowcy i doktoranci tej uczelni, a także ich współpracownicy z innych jednostek badawczych.

Materiał powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Nagranie i montaż: Dominik Zwiech

Wesprzyj kanał Copernicus:
https://www.youtube.com/channel/UCCehmsLClWwxA_SDLtff6xA/join
https://patronite.pl/copernicus

Na kanale Copernicus popularyzujemy naukę. Wyjaśniamy obowiązujące teorie, czytamy nowe publikacje, przedstawiamy historyczny kontekst odkryć naukowych. Kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival. Jeśli doceniasz sposób, w jaki popularyzujemy naukę, możesz nas wesprzeć. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto Fundacji Centrum Kopernika: 92 1090 2053 0000 0001 2289 4260 z dopiskiem "na działalność statutową fundacji". https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

https://www.copernicuscenter.edu.pl/fundacja

podaj dalej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
Copernicus

Powiązane